קומיון - עולם הטלקום של ישראל
 הפוך לדף הבית  הוסף למועדפים  שלח לחבר  RSS
האימייל האדום חיפוש באתר

סוגרים רבעון – סלולר

יותר מנויים לסלקום, יותר מנויי דור 3 לפלאפון
אורנג' מובילה ללא עוררין, אך מה צופן בחובו העתיד? ARPU

כמעט כל חברות התקשורת הגישו כבר את דוחותיהן הרבעוניים, והגיע זמן לסכם – מי התחזקה? מי נחלשה? מהן המגמות? חלק א' – מפעילות הסלולר


מאת: אופיר פרימט
פורסם: 25/8/2008

שלוש מפעילות הסלולר הגדולות סגרו רבעון (מירס אינה מפרסמת דו"חות רבעוניים), והגיע הזמן לבדוק באיזו צורה הן סגרו אותו, כאשר החששות משחקניות חדשות בשוק, שיפגעו משמעותית בנתח השוק של הגדולות, עומד בעינו.

סקירה מהירה על נתוני החברות מראה כי אין שינוי משמעותי בדירוג החברות בפרמטרים השונים, והחברות שומרות על הסטטוס-קוו ביניהן, גם במונחי נתח שוק, שם ממשיכה סלקום להוביל, וגם במונחי כמות מנויים וכמות מנויי דור שלישי. להלן המספרים:

מספר מנויים – סלקום נותרה החברה בעלת נתח השוק הגדול ביותר, כאשר היא שומרת על יציבות עם 3.1 מליון לקוחות, עלייה של חצי אחוז לעומת הרבעון הראשון. מיד אחריה ברשימה מגיעה אורנג' (פרטנר), עם 2.8 מליון מנויים, עלייה של אחוז אחד לעומת הרבעון הקודם, בעוד פלאפון מעט מאחור עם 2.6 מליון מנויים, עלייה של אחוז וחצי מן הרבעון הקודם.

מנויי דור 3 – בזמן שהדורות הבאים של רשתות הסלולר כבר נושפים בעורפן של הספקיות, ממשיכים נתוני המנויים החדשים בדור השלישי לעלות בקצב גבוה. בתחום הזה מובילה דווקא פלאפון, כאשר היא רושמת עלייה של 12 אחוזים בכמות מנויי דור 3 ועומדת על 977 אלף מנויים. אורנג' וסלקום מתקשות להדביק אותה, עם עלייה של 10 אחוזים באורנג' ו-16 אחוזים בסלקום, לסכום של 834 אלף ו-608 אלף מנויים, בהתאמה.

ARPU (Average revenue per user – הכנסה ממוצעת ללקוח) – בתחום זה, בדומה לתחומים האחרים, נשמר הסטטוס-קוו בין החברות, בעוד כולן רושמות עלייה קלה של בין אחוז לשניים. אורנג', המובילה בתחום, מדווחת על 158 שקלים בממוצע למשתמש, סלקום מיד בעקבותיה עם 149 שקלים בממוצע למשתמש, בעוד פלאפון מפגרת הרבה מאחוריהן, עם 128 שקלים למשתמש.
נזכיר, כי בתחזית שפרסמה חברת מחקר השווקים Research and Markets לתקופה שעד 2010, היא צופה לאורנג' ARPU של 45.8 דולרים בחודש, סכום דומה לסכום אותו היא מרוויחה כיום, הנחשב לאחד הגבוהים במזרח התיכון. במלים אחרות, צופה החברה סטגנציה ברווחי אורנג' לכל משתמש, אך היא צופה גם עלייה מתונה במספר המנויים הרשומים.

הכנסות ורווחים – מפעילת הסלולר בעל הרווח הנקי הגדול ביותר, נכון לרבעון השני של 2008, היא אורנג', שעברה את סלקום. אמנם, ברבעון הנוכחי רשמה סלקום הכנסות שיא של 1.6 מליארד שקלים (עלייה של 17% מן הרבעון הקודם), כשהיא עוקפת את אורנג', שהכניסה 1.54מליארד שקלים, אך הרווח הנקי של סלקום עומד על 230 מליון שקלים, מול 247 מליון באורנג'. אם משווים את נתונים סלקום מול הרבעון המקביל אשתקד ניתן לראות עלייה של 8.5 אחוזים ברווח הנקי, אך ביחס לרבעון הראשון השנה, רושמת החברה ירידה של 16 אחוזים. פלאפון, לעומתן, נותרת מאחור עם הכנסות של 1.18 מליארד שקלים ורווח נקי של 180 מליון שקלים.

כעת, לאחר סיומו של הרבעון, קיימים מספר גורמים שעשויים להשפיע על דו"חות הרבעון הבא של החברות. גורם ראשון הוא יישום החלטת משרד התקשורת לגבי פתיחת שוק הסלולר למפעילות וירטואליות, אשר ישתמשו בתשתיות של המפעילות הנוכחיות (MVNO). גורם נוסף לו עשוייה להיות השפעה קריטית הוא החלטת בית המשפט העליון, וכן הצבעות הכנסת בנושא ביטול הפטור אותו מקבלות החברות בהתקנת מתקני גישה סלולריים. ביטול הפטור הנ"ל, והחלתו באופן רטרואקטיבי, אם אכן יתממשו, יהוו מכה קשה מאוד עבור החברות.

מאמרים נוספים

אפשרויות גיוס הון להייטק

אפשרויות גיוס הון להייטק

עיצוב אלבומים באינטרנט - כל אחד יכול

עיצוב אלבומים באינטרנט - כל אחד יכול

על תקלות האייפון הנפוצות

על תקלות האייפון הנפוצות

רכישת מכשיר סלולאר

רכישת מכשיר סלולאר

הכל על הקמת מוקד אנושי וטכנולוגי

הכל על הקמת מוקד אנושי וטכנולוגי

הסמארטפון ככלי היעיל ביותר ללמידה בבית הספר

הסמארטפון ככלי היעיל ביותר ללמידה בבית הספר

כמה מרוויח בונה אפליקציה?

כמה מרוויח בונה אפליקציה?

הצורך הגובר של השוואת מחירי סלולר

הצורך הגובר של השוואת מחירי סלולר

איך לבחור חבילות סלולר לחו

איך לבחור חבילות סלולר לחו"ל?

רכישת מכשיר סלולאר

רכישת מכשיר סלולאר

הצטרפו לרשימת תפוצה
כל הזכויות שמורות Copyright © 2008 - קומיון – עולם הטלקום של ישראל הקמת אתרים ע"י הקמת אתרים