קומיון - עולם הטלקום של ישראל
 הפוך לדף הבית  הוסף למועדפים  שלח לחבר  RSS
האימייל האדום חיפוש באתר

שר שלום ג'רבי על שימוש בסמארטפונים בציבור הדתי


מאת: מערכת אתר קומיון
פורסם: 9/10/2017

הסמארטפונים, כמו חידושים טכנולוגיים אחרים, מעוררים בקרב הציבור הדתי רגשות מעורבים. מצד אחד התלהבות, בדיוק כמו אצל החילונים, לנוכח האפשרויות הרבות שטמונות בכל טלפון חכם בימינו, אבל מצד שני גם חששות מפני קושי הולך וגובר לשמור על אורח חיים מסורתי ובעיקר קושי הולך וגובר לפקח על התנהגותם של הילדים שקיבלו לידם סמארטפונים.

חשוב לציין כי גם בקרב הציבור החילוני מתקיימים לא מעט דיונים אודות ההשפעות השונות של השימוש בסלולרי שהוא גם מחשב על הילדים, ובכל מקרה מדובר בסוגיה בעלת משקל נכבד במציאות של ימינו. בהתאם כדאי להקשיב לעצותיו של ראש רשות השירות הלאומי אזרחי, שר שלום ג'רבי, שהוא גם אחת מהדמויות המשפיעות במגזר הדתי, גם בעל תואר ראשון בחינוך (ושני במדעי המדינה) וגם אב ל-5 כך שבאמתחתו גם ידע מעשי בתחום ולא רק תיאורטי.

האם טלפון "כשר" הוא הפיתרון?

אחד הפתרונות המקובלים בקרב הציבור הדתי, ועוד יותר מכך בקרב בני ובנות המגזר החרדי, הוא סלולרי "כשר". סלולרי "כשר" הוא מכשיר שאינו מחובר לאינטרנט וגם אין לו מצלמה, כך שהסיכון להתנהלות לא נאותה איתו מצומצמם במידה משמעותית ומובנים רבים אפילו לא קיים. בדרך כלל מכשירים כשרים גם לא מאפשרים שליחת מסרונים (SMS-ים) שגם הם עלולים לפתוח פתח למחשבות לא צנועות ולא נאותות, והם גם בעלי מספרים מסדרות ייעודיות כך שכולם יודעים שמדובר בסלולרי כשר.

מצד אחד כאמור מדובר במכשיר שמאפשר ליהנות מהיתרון העיקרי של טלפונים סלולריים, תקשורת בכל מקום ובכל זמן, וזאת מבלי להיתקל בפיתויים שעלולים להוביל למקומות לא נכונים. בהתאם ראשי המגזר החרדי ממליצים עליהם וגם בקרב ראשי הציבור הדתי ניתן למצוא קולות התומכים בפתרון זה (כדוגמה מציין שר שלום ג'רבי את הרב שמואל אליהו).

מצד שני, ללא חיבור לאינטרנט וללא SMS-ים מעוקר חלק ניכר מכוחו של הסמארטפון ומהאפשרות לנצל אותו ככלי עבודה - ובהקשר זה מזכיר שר שלום ג'רבי כי במקרים רבים בני ובנות הציבור הדתי עובדים בתפקידים שמחייבים שימוש במלוא יכולות הטלפונים החכמים, ובמקרים אלה סלולרי כשר אינו הפיתרון האופטימלי.

כיצד ממליץ שר שלום ג'רבי לוודא שימוש נאות בקרב ילדים?

כאמור אחת הסוגיות העיקריות בקשר לשימוש בסמארטפונים, הן בקרב הציבור הרחב וביתר שאת בקרב המגזר הדתי, הוא שימוש מושכל של ילדים בכלי רב האפשרויות. שר שלום ג'רבי מציין כי עפ"י סקר שפורסם ב-2016 לכשלושת רבעי מהילדים בני ה-8 כבר יש סמארטפון וכשמגיעים לגיל 15 מזנק אחוז בעלי המכשיר ל-97%. במצב שכזה אין ספק שנדרשת אחריות הורית משמעותית, שתבטיח שימוש מושכל של הילדים, ובפרט הימנעות מלשון הרע.

לשם כך ממליץ ג'רבי להורים, הן מהציבור הדתי והן מהציבור החילוני, לעקוב אחרי האופן שבו מתנהלים ילדיהם עם הסמארטפונים, גם אם מדובר בחדירה מסוימת לפרטיות שלהם. המלצה חשובה נוספת היא להדגיש את חשיבות השמירה על ערכי היסוד (למשל "אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך") גם בסמארטפון, ועוד מדגיש שר שלום ג'רבי את חשיבות מתן הדוגמה האישית לילדים.

מאמרים נוספים

אפשרויות גיוס הון להייטק

אפשרויות גיוס הון להייטק

עיצוב אלבומים באינטרנט - כל אחד יכול

עיצוב אלבומים באינטרנט - כל אחד יכול

על תקלות האייפון הנפוצות

על תקלות האייפון הנפוצות

רכישת מכשיר סלולאר

רכישת מכשיר סלולאר

הכל על הקמת מוקד אנושי וטכנולוגי

הכל על הקמת מוקד אנושי וטכנולוגי

הסמארטפון ככלי היעיל ביותר ללמידה בבית הספר

הסמארטפון ככלי היעיל ביותר ללמידה בבית הספר

כמה מרוויח בונה אפליקציה?

כמה מרוויח בונה אפליקציה?

הצורך הגובר של השוואת מחירי סלולר

הצורך הגובר של השוואת מחירי סלולר

איך לבחור חבילות סלולר לחו

איך לבחור חבילות סלולר לחו"ל?

רכישת מכשיר סלולאר

רכישת מכשיר סלולאר

הצטרפו לרשימת תפוצה
כל הזכויות שמורות Copyright © 2008 - קומיון – עולם הטלקום של ישראל הקמת אתרים ע"י הקמת אתרים