קומיון - עולם הטלקום של ישראל
 הפוך לדף הבית  הוסף למועדפים  שלח לחבר  RSS
האימייל האדום חיפוש באתר

המפעילות הסלולריות לא יוכלו להקים מפעילה וירטואלית משלהן

בקרוב בסלולר? HOT

כך עולה מטיוטת רשיון ה-MVNO שפורסמה היום. בנוסף, יינתן יתרון למפעילות הנייחות בתנאי הרשיון. מפעילות ה-MVNO לא תהיינה מחויבות לספק שירותי טלפוניה


מאת: אופיר פרימט
פורסם: 5/1/2009

משרד התקשורת ממשיך לפעול להגברת התחרות בשוק הסלולר: המשרד פרסם היום את עיקרי התנאים והסייגים להגשת בקשה לרשיון MVNO, להפעלת רשתות סלולר וירטואליות. מתוך טיוטת הרשיון עולה, כי המשרד ייתן עדיפות ברשיון לחברות אשר יש ברשותן תשתית טלפוניה נייחת. בכך, נותן למעשה המשרד עדיפות לחברות HOT, אקספון ו-012סמייל, אשר מחזיקות כיום בתשתית טלפוניה נייחת, והביעו בעבר התעניינות בשוק הסלולרי (HOT אף הגישה בעבר בקשה לרשיון MVNO – א.פ.). עם זאת, במשרד הבהירו כי בכוונתם לבחון דרכים אשר יאפשרו מתן רשיון גם למי שאין לו זכויות במתקן בזק.

מן הרשיון עולה גם, כי החברה אשר תרצה להפוך למפעילת MVNO תצטרך להציג הון של 25 מליון שקלים, והרשיון עצמו, ל-15 שנים (עם אפשרות הארכה של 10 שנים נוספות) יעלה לה מליון שקלים. בנוסף, קובע המשרד כי לא יחסום את המפעילות הוירטואליות מהתמודדות עתידית במכרזים על תדרים, מה שיאפשר להן, אם ירצו, להפוך למפעילות בעלות תשתית.

נזכיר, כי מפעילת MVNO היא מפעילה סלולרית וירטואלית, ללא תשתית פיסית, אשר משתמש ברשת גישה ובמרכיבים נוספים מתוך הרשת של מפעילות אחרות, בעלות תשתית. ברחבי העולם נפוצה מאוד תופעת מפעילות MVNO, כאשר לרוב היא מתבצעת על בסיס הסכמים וולונטריים עם מפעילות סלולר באותה מדינה. מפעילה סלולרית וירטואלית מבדילה את שירותיה, בעיני הצרכנים, בין היתר על ידי קידומת נפרדת, מערכי שירות נפרדים ומיתוג עצמאי.

נקודה מעניינת נוספת העולה מתוך הטיוטה היא כי משרד התקשורת לא יתנה את הרשיון במתן שירותים מסוימים, כולל שירותי טלפון. כלומר, החברות אשר יקבלו רשיון MVNO לא תהיינה חייבות לספק שירותי טלפוניה, ויוכלו, למשל, להתמקד במתן שירותי SMS מוזלים בלבד, אם יחפצו בכך.

נקודה נוספת אשר עולה במסמך, אותה ודאי לא ישמחו חברות הסלולר לשמוע, היא כי המשרד יאסור על מפעילת MVNO הקשורה לחברת סלולר קיימת להשתמש ברשת של מפעילה אחרת. הדבר בא למנוע מצבים כמו האיום של סלקום, לפיו אם תאושר הקמת MVNO, תפעל החברה להקים MVNO משלה, שתשתמש בתשתיות של פרטנר ופלאפון.

בטיוטת הרשיון שפורסמה היום נטען, כי אחת הסיבות למתן הרשיונות היא חשיבות שוק הסלולר והיקפו בישראל, וחסמי הכניסה והמעבר המשמעותיים הקיימים בו, בראיית המשרד. אחד התוצרים של גישה זו במסמך הוא הגבלת המפעילות הקיימות מתקיעת מקלות בגלגלי ה-MVNO - תנאי הרשיון החדש מגדירים, שאם בעלת רשיון MVNO לא תצליח להגיע להסכמה לגבי מחיר חכירת רוחב-פס ממפעילות קיימות תוך 6 חודשים, רשאי משרד התקשורת להתערב ולקבוע מחיר שימצא לנכון. במלים אחרות, אם ינסו מפעילות הסלולר לגבות מחברות ה-MVNO מחירים מופקעים בעבור רוחב הפס על מנת לחסום כניסתן לשוק, ייקבע משרד התקשורת את המחיר.

המסמך אשר פרסם היום המשרד מהווה למעשה טיוטה בלבד, והוא פתוח לשינויים. המשרד פנה אל החברות המושפעות והרלוונטיות וכן אל הציבור הרחב, בבקשה להגיש התייחסות לטיוטה עד ה-2 בפברואר. בין הנושאים לגביהם מבקש המשרד התייחסות נמצא שימוש מפעילה וירטואלית אחת ברשתות של מספר חברות. כמו כן, שוקלים במשרד את אפשרות הכללת רשיונות MVNE במסמך. מפעילת MVNE היא למעשה חברה העומדת בתווך בין מפעילות הסלולר ל-MVNO. החברה חוכרת תשתיות ממספר חברות סלולר ומציעה אותן ל-MVNO, ולא ללקוחות הקצה. כך, יכולות המפעילות הוירטואליות עצמן לחסוך השקעות במערכי תמיכה ושירות לתשתית, ולהתמקד במיתוג ובשיווק של השירותים לצרכן.

שר התקשורת אריאל אטיאס אמר עם פרסום הטיוטה כי "כניסתם של מפעילים נוספים לתחום הסלולר תשנה את כללי המשחק ותפר את האיזון שנוצר בין החברות בתחום בשנים האחרונות". אטיאס הוסיף כי "כל צעד להגברת תחרות בענף מסייע להוזלת המחיר אותו ישלם הצרכן, בעיקר במגזר הפרטי". כמו כן, ציין אטיאס כי במשרד התקשורת מאמינים כי כניסתם של מפעילים סלולרים נוספים לתחום, יחד עם ניידות המספרים שכבר קיימת, תעורר את התחרות בין החברות, ותגרום להן להציע הצעות טובות יותר ללקוחות".

רוצים להפוך ל-MVNO? טיוטת הרשיון המלאה של משרד התקשורת

מאמרים נוספים

מיגון מערכות סולאריות (פוטו-וולטאי)

מיגון מערכות סולאריות (פוטו-וולטאי)

הקמת סטארט אפ חדש בישראל 2020

הקמת סטארט אפ חדש בישראל 2020

משרד התקשורת העניק רשיון מפ

משרד התקשורת העניק רשיון מפ"א לבזק בינלאומי: "אי אפשר להעניש את בזק כל הזמן"

הטריפל של בזק מתקרב

הטריפל של בזק מתקרב

תכנית העבודה של משרד התקשורת: מכרז ה-WiMAX יתקיים רק בסוף השנה

תכנית העבודה של משרד התקשורת: מכרז ה-WiMAX יתקיים רק בסוף השנה

המפעילות הסלולריות לא יוכלו להקים מפעילה וירטואלית משלהן

המפעילות הסלולריות לא יוכלו להקים מפעילה וירטואלית משלהן

המהלך של פרטנר - רעידת אדמה בטלקום הישראלי

המהלך של פרטנר - רעידת אדמה בטלקום הישראלי

קומיון מתגייסים

קומיון מתגייסים

מלחמה טובה לתקשורת

מלחמה טובה לתקשורת

משרד התקשורת קבע: שירות 1-700 - כבר לא בלעדי לבזק

משרד התקשורת קבע: שירות 1-700 - כבר לא בלעדי לבזק

הצטרפו לרשימת תפוצה
כל הזכויות שמורות Copyright © 2008 - קומיון – עולם הטלקום של ישראל הקמת אתרים ע"י הקמת אתרים