קומיון - עולם הטלקום של ישראל
 הפוך לדף הבית  הוסף למועדפים  שלח לחבר  RSS
האימייל האדום חיפוש באתר

משרד התקשורת העניק רשיון מפ"א לבזק בינלאומי: "אי אפשר להעניש את בזק כל הזמן"

נתח השוק של בזק ירד מתחת ל-85%, וחברת הבת תשווק טלפוניה נייחת בקידומת 0765, בטכנולוגיית VOB


מאת: גל בקר
פורסם: 8/2/2009

בזק בינלאומי קיבלה היום רישיון ממשרד התקשורת, לפיו יותר לה להציע טלפוניה פנים-ארצית. הרישיון מגיע לאחר התעקשות של שנתיים מצד בזק בינלאומי, ובקשה כי משרד התקשורת יכיר בהפרדה המבנית בינה לבין חברת האם בזק.

בזק בינלאומי, שעד היום סיפקה שיחות לחו"ל ושרותי אינטרנט, תיכנס לשוק המקומי כמפעילה פנים-ארצית, ותציע שירותי טלפוניה על-בסיס VOB (Voice over Broadband). יצויין, כי החברה התנסתה בתקופה האחרונה בשירותים מן הסוג הזה במסגרת ניסוי שיווקי, אשר נוצל, לטענת החברה, בעיקר ללמידה ולאופטימיזציה של הטכנולוגיה.

בזק בינלאומי תהפוך להיות המפעילה השישית בישראל, ותצטרף לשוק בו נמצאות כרגע חברת האם בזק, הוט, 012סמייל, 018אקספון, ופרטנר, אשר נכנסה לתחום לפני כחודש. המפעילה החדשה תפעל תחת הקידומת 0765, כאשר בחברה מבטיחים כי כשיושלמו המגעים מול החברות האחרות, תוצע למנויים המעוניינים להצטרף ניידות מספרים מלאה. השלבים הבאים של בזק בינלאומי בדרך להפעלת השירות הם הקמת קשרי גומלין עם ספקיות הטלפוניה הפנים-ארצית והבינלאומית. בחברה מאמינים כי תוך חודשים ספורים, הרשת תהיה מוכנה להשקה.

בבזק בינלאומי שררה תחושת חג בעקבות הרשיון: "לקח לנו שנתים לקבל את האישור הזה", אמרה ל"קומיון" דוברת החברה, אורטל זוהר וולף, "זה הישג גדול עבורנו". לא בכדי חוגגים בחברה את האישור. בזק בינלאומי נתקלה בהרבה קשיים וביקורת עקב הבקשה שלה להציע טלפוניה פנים-ארצית. כחברת-בת של בזק, נטען שמתן רישיון שכזה ישאיר את בזק בסטטוס של מונופול, וימנע למעשה כל תחרות רצינית מצד חברות חיצוניות. "לא היינו מוכנים לוותר בנושא," אומרת וולף, "הגענו עם זה עד לבג"ץ. הטענה שלנו בבסיסה היתה שאי אפשר לאחוז בחבל בשני קצותיו - או שמתקיימת הפרדה מבנית, כפי שיש היום, ואז מגיעות לנו אותן זכויות כמו לחברות אחרות בשוק התקשורת, כולל הזכות להפעיל טלפוניה פנים-ארצית, ואם זה לא המצב, ובזק בינלאומי נתפסת כשלב על הרצף של בזק, אז אין מקום להפרדה המבנית".

בסופו של דבר, הוציא משרד התקשורת מסמך, בו נכתב שבמידה שנתח השוק של בזק יירד מתחת ל-85, אחוזים יינתן לחברת הבת רשיון לפעול כספקית חדשה. "חיכינו עד שזה יקרה," מספרת וולף, "וכעת כל מה שנותר לנו הוא ליצור קשרים עם המפעילות האחרות ולצאת לדרך".

איציק בנבנישתי, מנכ"ל בזק בינלאומי, רואה במתן הרישיון הזדמנות להגביר את התחרות בשוק, שתביא בתורה לירידה כללית במחירים. בעקבות הרישיון, מתעתדת בזק בינלאומי להציע ללקוחותיה חבילות שיכללו גם שרותי אינטרנט וקישור שיחות לחו"ל: "כספקית האינטרנט הגדולה בישראל, נוכל להציע את שירותי הטלפוניה כחלק אינטגרלי מפתרון התקשורת הכולל ללקוחות", אמר בנבנישתי.

יצויין, כי למרות האישור לשווק חבילות שירותים, בשלב הראשון לא תוכל בזק בינלאומי לפנות לשוק העסקי, משום שבמגזר זה בזק האם עדיין חולשת על למעלה מ-85 אחוזים.

במשרד התקשורת נשמעים קולות דומים, המחזקים את ידיה של בזק בינלאומי: "אי אפשר להעניש את בזק כל הזמן", אומר ל"קומיון" דובר המשרד, ד"ר יחיאל שבי, "מרגע שירדה מתחת ל-85 אחוזים מנתח השוק, היא כבר לא נחשבת למונופול ומותר לחברות הבת שלה להיכנס".

אז אתם עדיין מסתכלים על בזק בינלאומי כחלק מבזק.

"אנחנו מדברים על בזק בינלאומי, זו חברה נפרדת. היא כן קבוצת בת של בזק, אבל רק בגלל שחלק מהקבוצה חולש על נתח שוק גדול לא אומר שנמנע ממנה להציע מחירים נמוכים יותר. חיבור דרך האינטרנט יכול להציע מחירים נמוכים בהרבה. בסופו של דבר, הצרכן הוא שנהנה כאן, וזה מה שחשוב. כל עוד זה לא פוגע בתחרות, ומונע כניסה של חברות חדשות לשווקים, אין לנו בעיה עם זה".

משרד התקשורת רואה הזדמנויות עסקיות גם עבור בזק, כמי שעד לאחרונה עדיין היוותה מונופול בשוק הטלפוניה בישראל: "המטרה היא לא להגביל אותם", מסביר שבי. "כמי שעדיין חווה הגבלים, בזק כן חופשית להציע מבצעים פנימיים. יש לדבר את היתרונות שלו, כמו העובדה שנוח ללקוח שחברה אחת מספקת לו את כל צרכי התקשורת שלו. מצד שני, בזק לא יכולה לפנות לחברה חיצונית וליצור סל המשותף לשתיהן, מה שכן אפשרי להוט. אבל זה מגיע מתוך רצון לעורר את השוק, לייצר תחרות, ולהיטיב בעיקר עם הלקוח".

מאמרים נוספים

מיגון מערכות סולאריות (פוטו-וולטאי)

מיגון מערכות סולאריות (פוטו-וולטאי)

הקמת סטארט אפ חדש בישראל 2020

הקמת סטארט אפ חדש בישראל 2020

משרד התקשורת העניק רשיון מפ

משרד התקשורת העניק רשיון מפ"א לבזק בינלאומי: "אי אפשר להעניש את בזק כל הזמן"

הטריפל של בזק מתקרב

הטריפל של בזק מתקרב

תכנית העבודה של משרד התקשורת: מכרז ה-WiMAX יתקיים רק בסוף השנה

תכנית העבודה של משרד התקשורת: מכרז ה-WiMAX יתקיים רק בסוף השנה

המפעילות הסלולריות לא יוכלו להקים מפעילה וירטואלית משלהן

המפעילות הסלולריות לא יוכלו להקים מפעילה וירטואלית משלהן

המהלך של פרטנר - רעידת אדמה בטלקום הישראלי

המהלך של פרטנר - רעידת אדמה בטלקום הישראלי

קומיון מתגייסים

קומיון מתגייסים

מלחמה טובה לתקשורת

מלחמה טובה לתקשורת

משרד התקשורת קבע: שירות 1-700 - כבר לא בלעדי לבזק

משרד התקשורת קבע: שירות 1-700 - כבר לא בלעדי לבזק

הצטרפו לרשימת תפוצה
כל הזכויות שמורות Copyright © 2008 - קומיון – עולם הטלקום של ישראל הקמת אתרים ע"י הקמת אתרים