קומיון - עולם הטלקום של ישראל
 הפוך לדף הבית  הוסף למועדפים  שלח לחבר  RSS
האימייל האדום חיפוש באתר

קרבות הדור הרביעי הגיעו גם לברצלונה

פורום יצרניות ה-WiMAX הודיעו כי ימשיכו להשקיע בטכנולוגיה. לעומתן, אמר מנכ"ל GSMA כי WiMAX היא "מופע-צד לאירוע המרכזי, ה-LTE"


מאת: אופיר פרימט
פורסם: 19/2/2009

כצפוי, הקרב בין WiMAX ל-LTE, שתי הטכנולוגיות המתחרות על הדור הבא של הסלולר והאינטרנט האלחוטי, הגיע גם לכנס ה-MWC בברצלונה, ומגוון רשתות הדגמה משני הסוגים הופיעו בפיילוט ברחובות העיר ובדוכני החברות המציגות.

למרות העלייה ההדרגתית של השקעות החברות ב-LTE, ממשיכות התומכות והמשקיעות ב-WiMAX להביע אמון בטכנולוגיה. אחד האירועים בכנס היה פאנל בו השתתפו מספר נציגי יצרניות ציוד ששמן נקשר בטכנולוגיה, כמו אינטל, נוקיה-סימנס, סיסקו, אלקטל-לוסנט, מוטורולה, Huawei, החברה הסינית ZTE, והחברה הישראלית אלווריון (Alvarion). רובם המכריע של נציגי החברות הצהירו כי ימשיכו להשקיע ב-WiMAX, והדגישו כי "הטכנולוגיה לא רק חיה ובועטת, אלא שהיא גם מוכנה להשקה".

ההסכמה בין החברות הייתה כי המתחרה, LTE, אינה בשלה מספיק להשקה רחבה, ותזדקק לשלוש עד חמש שנים עד שתהיה מוכנה. למרות זאת, המשתתפות הודו כי חלק מהן משקיעות גם בטכנולוגיה השנייה, בייחוד בתחומים בהם יש פערים טכנולוגיים בין הפלטפורמות. טאנג שיהונג, סמנכ"ל חוואוי לתחום ה-WiMAX אמר בהקשר זה כי החברות המפעילות רשתות WiMAX צריכות לפעול כעת על מנת לפתח בסיס משתמשים רחב ככל האפשר, זאת לפני שטכנולוגיית ה-LTE תבשיל ותתחיל להתחרות ב-WiMAX.

שון קאי, סמנכ"ל WiMAX ב-ZTE, אמר כי לדעתו המחסום הגדול לאימוץ הטכנולוגיה הוא דווקא מספרם הנמוך של מכשירי הקצה התומכים בה. לטענתו, קיים מספר הולך וגובר של רשתות WiMAX ברחבי העולם, אך מספר מוגבל מאוד של מחשבים ניידים וטלפונים סלולריים התומכים בה. למרות זאת, היו היצרניות אופטימיות לגבי עתיד הטכנולוגיה, בייחוד בהתחשב בפרישות הקיימות של רשתות ה-WiMAX ובעניין הגדול שמביעות ממשלות בטכנולוגיה כתחליף לתשתית קווית.

נזכיר רק, כי רוב החברות בפאנל מושקעות בטכנולוגיית ה-WiMAX בצורה כזו או אחרת. אינטל, לדוגמא, היא אחת המשקיעות הגדולות ברשת Clearwire הכלל-אמריקנית, שנפרשת על ידי Sprint ו-Clearwire.

LTE
לעומת המגיבים בפאנל, הביע נשיא ומנכ"ל ארגון ה-GSMA העולמי, רוב קונווי, תמיכה גורפת ב-LTE. בדבריו בפתיחת הכנס, פסק קונווי כי "LTE היא העתיד. אפשר לדבר על WiMAX, אך היא מופע-צד לאירוע המרכזי".

בינתיים, בתחום ה-LTE, הודיע בברצלונה הסמנכ"ל וה-CTO של המפעילה האמריקנית Verizon, דיק לינץ', כי אריקסון ואלקטל-לוסנט (אותה חברה שהודיעה גם על תמיכה ב-WiMAX) זכו במכרז של המפעילה וייפרשו את רשת ה-LTE שלה.

וריזון, שרכשה את טווח 700Mhz בארה"ב במכירה פומבית בשנה שעברה, מבצעת כעת ניסויים ב-LTE יחד עם וודהפון במיניאפוליס, קולומבוס, אוהיו וצפון ניו ג'רזי, וכן במדריד, בודפשט ודיסלדורף, יחד עם ספקיות תשתית שונות. הניסויים הדגימו קצבי הורדה של 50 עד 60 מב"ש בקצבי שיא, אך חשוב לזכור כי קצבי השיא רחוקים משמעותית מן הקצבים בפועל.

על פי בכירים בחברה, התכנון הוא להתחיל לפרוש את הרשת החדשה בסוף השנה הנוכחית, ולהתחיל בהשקתה בשנת 2010.

מאמרים נוספים

טכנולוגית דפוס דיגיטלי

טכנולוגית דפוס דיגיטלי

איך לעשות כסף באינטרנט? 3 שיטות שעובדות, בשבילך

איך לעשות כסף באינטרנט? 3 שיטות שעובדות, בשבילך

שיטות לפרסום ברשת החברתית בפייסבוק

שיטות לפרסום ברשת החברתית בפייסבוק

יתרונות כרטיס ביקור דיגיטלי לאתר

יתרונות כרטיס ביקור דיגיטלי לאתר

כיצד גורמים להעלאת עוקבים באינסטגרם?

כיצד גורמים להעלאת עוקבים באינסטגרם?

הזומבים של ההיי-טק

הזומבים של ההיי-טק

013 נטוויז'ן: הישגי שיא - והיערכות למיתון

013 נטוויז'ן: הישגי שיא - והיערכות למיתון

WiNetworks גייסה 8 מליון דולר

WiNetworks גייסה 8 מליון דולר

012סמייל סגרה רבעון עם רווחי שיא

012סמייל סגרה רבעון עם רווחי שיא

ייצוגית נגד נטוויז'ן - העלתה תעריפי שיחות בינ

ייצוגית נגד נטוויז'ן - העלתה תעריפי שיחות בינ"ל במבצע ללא הודעה מוקדמת

הצטרפו לרשימת תפוצה
כל הזכויות שמורות Copyright © 2008 - קומיון – עולם הטלקום של ישראל הקמת אתרים ע"י הקמת אתרים